Ubuntu Linux 17.10 (Artful Aardvark) yayımlandı!

ubuntu-17.10-desktop
Ubuntu Linux 17.10 Artful Aardvark Ekran Görüntüsü

Ubuntu Linux 17.10 Artful Aardvark indirilmeye ve kurulup kullanılmaya hazır!

Ubuntu Linux tarafındaki bir rüya daha sona erdi. “Daha” diyorum. Çünkü Ubuntu Phone (Ubuntu telefon) projesi de aynı şekilde tarihe karışmış oldu. Açıkçası bu biraz üzücü biraz da makul ölçülerde kabul edilebilecek bir durum oldu. Şöyle ki; Unity kendi başına çok farklı bir yapıya bizi alıştırmıştı, sevdirmişti fakat bazı kişileri de (daha gelenekçi kullanıcılar) kendinden soğutmuştu. Ancak zaten Unity (Unity=Gnome temel alınarak üzerine geliştirilmiş bir dış görüntü olarak ifade edilebilir.) temelinde ki Gnome Masaüstü ortamına geçmek herkes tarafından taktir topladı, toplayacak. En azından bizim öngörümüz ve düşüncemiz bu yönde. Umarım bir gün Pardus GNU/Linux (Milli İşletim Sistemimiz) tarafından da varsayılan masaüstü ortamı Gnome olur. Bu da bizim, yetkililere ufak bir serzenişimiz olsun [ 🙂 ]! Artık varsayılan masaüstü ortamında Unity yerine Gnome var. Gnome bir çok güçlü ve gelişmiş dağıtımda tercih edilen masaüstü ortamıdır. Kendi bünyesinde ki özelleştirilebilir yapısı ve programları, sizi başka bir arayış içine sokmayacaktır.

Tabii ki, Ubuntu Linux 17.10 Artful Aardvark, sürümüyle sadece Gnome tarafını tercih etmiş olmadı. Aynı zamanda onun gibi sade, şık ve kullanışlı bir ortamı geliştirip karşımıza güzel özellikler de çıkardı. İşte tüm dünya’da Ubuntu’nun sevilme sebebi belki de budur. Yenilir vizyonu! Açıkçası beni hep heyecanlandırmayı başarıyorlar. Aşağıda bazı yenilikleri sıraladık. Bunlar arasında, 2 önemli (temel denebilecek) değişim var.

Bunlar;
  • Xorg yerine Wayland (belki daha ileri de bu konuda daha açıklayıcı bir şeyler yazarız. O zamana kadar Xorg, Wayland)
  • Unity Masaüstü ortamından Gnome Masaüstü ortamına geçiş.

İki temel değişimden bahsettikten sonra belki de temel olarak nitelendirilebilecek bir iki değişiklikten de bahsetmekte fayda var. Hatta onu görmezden gelemeyecek ve alışkanlıklarınızı (Unity tarafından) devam ettire bileceksiniz. Evet. Ubuntu Dock‘tan bahsediyorum. Sol tarafta bulunan ve Ubuntu Linux kullanmayı hızlı ve güzel yapan şeylerden biri. Benim gibi eski bir Unity sever iseniz kurulumdan sonra ilk dikkatinizi çekecek şeylerden biri olacaktır. Ayrıca pencere butonları Ubuntu 17.10’da sağ tarafa taşındı. Bu taşıma kararı bir anket sonucunda ortaya çıktı. Ayrıntılar için Google tarafına sorgu yapabilirsiniz.

Son olarak Ubuntu Linux 17.10 Artful Aardvark artık 32 Bit olarak dağıtılmayacak. Artık çok da gerekli değil gibi. Ne dersiniz?

Şimdilik bu kadar. Aslında Ubuntu 17.10 hakkında yazılması gereken o kadar çok şey var ki! Bu konuda biraz da dünya da ki başkalarına göz atmak lazım. Bir sonra ki yazımıza kadar hoşça kalın.

Son olarak Ubuntu Linux 17.10 Artful Aardvark maskotumuz;

Ubuntu Linux 17.10 Artful Aardvark Maskot
Ubuntu Linux 17.10 Artful Aardvark maskotu

Ubuntu 17.10 (Artful Aardvark) indirmek için buradan devam edebilirsiniz. Veya resmi web sitesi Ubuntu üzerinden (tavsiye ederim) devam edebilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olursa;

#sartekbilisim / www.sartek.com.tr / info@sartek.com.tr