MacOS Terminal üzerinde alias tanımlamak

2019 yılından bu yana MacOS Terminal tarafında tercih edilen shell kabuğu zsh olarak dikkat çekmekte. Daha güvenilir olduğu söylense de alışkanlıklarımızı bir nebzede olsa değiştirmek zorlayabiliyor bizleri. Bu nokta da bazı kısayollar yaratıp alışkanlıklarımızı bozmadan hayatımızı kolaylaştırabiliyoruz. Benim gibi Ubuntu ağırlıklı olarak çalışıyorsanız ll komutu her daim işinize yarayan bir kısayol oluyordur.

Şimdi bu kısayol işlemini MacOS terminal üzerinde tanımlayalım ve çalıştıralım. Yoksa her seferinde ls -haltr yazmak ya da ls -alh yazmak sıkıcı olabilecektir. Aşağıdakileri sırasıyla uygularsak, sorunumuzu çözmüş oluruz.

cd ~
nano .zshrc
alias ll='ls -haltr'

Nano tarafında Ctrl + X ile çıkış yapıp kayıt işlemini bitirelim. Dilerseniz Vim aracınıda kullanabilirsiniz. Son olarak;

source .zshrc

Sırasıyla ne yazdığımıza bakalım. İlk komut ile Users altındaki kullanıcı klasörümüze erişmiş oluyoruz. Daha sonra nano editörümüzle dosyamızı oluşturup alias tanımlamamızı yazıyoruz. En son olarak da terminal tarafının bu dosyayı tanımasını sağlıyoruz diyebiliriz.

Bundan böyle MacOS Terminal tarafında ll yazıp Enter tuşuna bastığımızda, bu alias bizim yerimize ls -haltr komutunu yazmış olacak.