Ubuntu 18.04 LTS Linux Sabit (Statik) IP Tanımlama

Dünya’nın en fazla kullanılan GNU/Linux işletim sistemlerinden biri olan Ubuntu üzerinde IP sabitleme işleminin nasıl yapılacağını göstermeye çalışacağız. Bu yazıda kullanılacak olan sistem eski alışık olduğumuz düzenden biraz farklı. Artık Ubuntu 18.04 LTS ile birlikte hayatımıza giren Netplan ile IP sabitleme işlemlerini yapıyoruz. Bu arada YAML diye adlandırılan ve bir standart (özellikle Cloud sistemlerde (Docker, Kubernetes vs.)) haline gelmiş konfigürasyon yazımı ile ilgili bilgi edinmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu yazım metodunda, satır başından boşluk sayıları ve bazı yazım biçimleri çok önemlidir. Bu yüzden aşağıdaki kodlarda gördüğünüz gibi yazılmaması halinde çalışmama durumu vardır. Dikkat lütfen!

Bu işlemler Ubuntu 18.10, 19.04 ve muhtemel olarak daha sonraki sürümler içinde geçerli olacaktır.

İşlemleri çok uzatmadan sırasıyla resimler eşliğinde size sunmaya çalışacağım. Ben daha önceden sabitlediğim ip ile size işlemi göstereceğim. Önemli olan sizin nerelere dikkat edilmesi gerektiğini görmeniz.

 ip a
Ethernet kartımızın ismini görüyoruz.
 sudo nano /etc/netplan/50-cloud-init.yaml
/etc/netplan dizini altında .yaml uzantılı dosyayı açmak için yukarıdaki komutu kullanıyoruz.
network:
 version: 2
 renderer: networkd
 ethernets:
  enp0s25:
   dhcp4: no
   addresses: [192.168.1.254/24]
   gateway4: 192.168.1.1
   nameservers:
    addresses: [192.168.1.250,192.168.1.1]
.yaml uzantılı dosyamıza yukarıdaki kodu aynen yapıştırıp kendinize göre editliyoruz. Burada ethernets: altındaki ethernet kartı ismi önemli. Sizde ne yazıyorsa onu yazın. Örneğin eth0, eoh0 vs. CTRL + X ile kaydetme işlemini yapıyoruz.
 sudo netplan apply
Yaptığımız işlemi aktif etmek için yukarıdaki komutu çalıştırıp sistemi yeniden başlatabilirsiniz.
 sudo reboot
Sistemi yeniden başlatmanız en sağlıklı iştir.

Tüm işlemlerimiz bu kadar. Ubuntu 18.04 LTS’da Linux Sabit (Statik) IP Tanımlama işlemini yaptık. Muhtemelen kısa süre sonra tüm GNU/Linux sistemler netplan yapısına geçecektir.

Takıldığınız bir şey olur ise iletişim alanından bizimle irtibata geçebilirsiniz.